Haqqinda info logosu 33
Paylaşım
Haqqinda.info

Savaş Alanı Hayaletleri

Savaş Alanı Hayaletleri

Önbilgi: Göğüs göğse çarpışmalar, genellikle geçmiş çağların savaşlarına özgüymüş gibi gözükür. Belki de bunun nedeni, günümüzün savaşlarında hedeflerin çok uzaklardan bile bombalanmasıdır. Oysa geçmişin savaşları, sadece bir meydan savaşından ibaretti.

Olasıdır ki çarpışmalar sırasında dehşet, korku ve acıdan kaynaklanan “elektrik”, bugün hala kaydedilmişçesine o meydanlarda varlığını sürdürmektedir. Hatta çoktan kaybedilmiş bir savaşı kazanmak için direnen huzursuz ruhlar, bitmemiş işlerini tamamlamak için hala bu meydanlarda koşturuyor bile olabilirler.

Dieppe Yankıları

1951 yılı Ağustos’unda Fransa’nın Dieppe kasabası yakınlarındaki Puys’da kestiren bir kadıncağız, ansızın patlama sesleriyle uyanıp yerinden fırladı. Ama patlamalar öylesine uzaktan geliyorlardı ve öylesine hafiftiler ki, yeniden uykusuna dönmekte gecikmedi. Ama birkaç gece sonra kendisiyle kalmakta olan üvey kız kardeşi ile birlikte bu sefer korkunç bir patlama sesiyle uyanıverdiler. Hemen balkona fırladılar. Hiçbir şey göremiyorlardı; fakat ateş seslerini, erkeklerin haykırışlarını, yere yakın uçarak hedeflerini tarayan bir uçağın gürültüsünü ve yoğun top ateşini duyabiliyorlardı.

O gece hiçbir şey olmadı. Ama dokuz yıl önce, 19 Ağustos 1942’de Müttefikler Dieppe’ye müthiş bir saldırıya girişmişler ve küçük bir kazanç uğruna ağır kayıplar vermişlerdi. Kadınların duydukları bütün o sesler, sanki bu saldırının yankılarıydı.Culloden Savaşı

İngiliz toprağındaki son büyük çarpışma, 16 Nisan 1746 günü Inverness yakınlarındaki Drumossie (bugünkü adıyla Culloden)’de yaşandı. Savaşın bir cephesinde Charles Stuart (Yakışıklı Prens Charles) önderliğindeki Dağ İskoçları çarpışıyordu. Diğer tarafta ise Cumberland Dükü’nün komutasındaki İngiliz ve İskoç askerleri vardı.

Dağlı İskoçların yenilgisi, Jacobite ayaklanmasının da sonu oldu. Prens, az bir adamıyla birlikte kaçabildi. Bugün bile savaş alanının yakınlarından geçenler arasında kılıç şakırtılarını, ölüm çıklıklarını duyduklarını ve kanlar içindeki Dağlı İskoç askerlerinin hayaletlerini gördüklerini söyleyenler çoktur.

Pulaski Kalesi Hayaletleri

ABD, Georgia’daki Savannah yakınlarındaki, Pulaski Kalesi, 1862’de Amerikan İç Savaşı’nın en önemli olaylarından birine sahne oldu. Konfederasyon ordusu, kalenin düşmez olduğu inancındaydı. Ama federaller, bunun yanlış olduğunu kanıtladı. Kale kuşatılınca 24 saat içinde teslim oldu. Yoksa çok insan ölecekti. Ne var ki çarpışmalardan teslim olmak, ölümden de beter olmalıydı. Belki de bu yüzden birçoğu hala kalelerini terk etmiyor. Kaleye girenler, gölgeler gördüklerini ve açıklanamayan ayak sesleri duyduklarını söylemekteler.

tural
İnsanlık dersi

İnsanlık dersi

8 ay əvvəl 396 2
tural
Osurmanın 5 yararı

Osurmanın 5 yararı

7 ay əvvəl 940
tural
Mısır Piramitlerinin Sırrları Nelerdir?

Mısır Piramitlerinin Sırrları Nelerdir?

4 ay əvvəl 426

Rəy Bildir (0 Yorum)